"Warmia znana i nieznana"

Wstęp   Wszechobecnie panujacy pośpiech – cecha naszej współczesnej cywilizacji, sprawia że przemykamy się samochodami pomiędzy pracą, domem i hipermarketem, a wiadomości o świecie czerpiemy głównie z telewizji i internetu. Nawet wybierając się na wypoczynek, usprawiedliwiamy się brakiem czasu i z katalogów firm turystycznych wybieramy gotowe oferty, najczęściej zagraniczne – skuszeni błękitem przyhotelowych basenów i piaszczystymi plażami.

   W tym przewodniku proponujemy Państwu inny rodzaj wypoczynku i poznawania świata, być może wymaga on od nas większego wysiłku, ale w zamian dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

   Warmia – przepiękna kraina położona w urozmaiconym polodowcowym krajobrazie, tak często niefrasobliwie łączona z Mazurami przez większość Polaków. Malownicze wsie, często ze starą zabudową, przydrożne kapliczki i tajemnicze pruskie grodziska skrywają wielusetletnią historię tej krainy. Wystarczy wyciągnąć rękę by czerpać z tej skarbnicy naszej historii. Na przestrzeni wieków Warmię zamieszkiwały różne ludy, ścierały się tu różne interesy narodowe. Krainę tę pustoszyły zarazy, wojny i najazdy. Płonęły całe miasta i wsie, które potem z uporem odbudowywano. Okres ostatniej wojny oraz pierwsze lata powojenne były również dramatyczne dla mieszkańców Warmii. O wydarzeniach tych mogą nam opowiedzieć żyjący jeszcze świadkowie tamtych dni.

   Zebrany przez autorów opracowania materiał jest zbyt obszerny, by w całości zmieścić go w tym przewodniku. Podajemy tylko punkty, od których można rozpocząć własne poszukiwania, do czego wszystkich Czytelników gorąco zachęcamy. Jednocześnie zapraszamy Państwa do dalszego dzielenia się z nami wiadomościami na temat opisanych miejscowości oraz do współredagowania przewodnika w wersji internetowej. Ciekawe informacje prosimy wysyłać na adres naszegady@o2.pl. Będą one umieszczane na stronie internetowej przewodnika, do której link znajduje się na www.naszegady.pl.

   Za pomoc w gromadzeniu materiałów do publikacji autorzy gorąco dziękują: Annie Girka i Anieli Girka ze Studzianki, Janinie Strzeleckiej i Genowefie Dreźniak z Derca, Hildegardzie Zelman z Frączek, Marii Kozioł z Tuławek, Krystynie Maćkowiak z Nowych Włók, Dorocie Gol z Sętala, Zbigniewowi Glezman z Ługwałdu, Joannie Skórze ze Spręcowa i Urszuli Ignasiewicz z Gradek.

Festyn archeologiczny w GadachFestyn archeologiczny w Gadach
Łosiara w Sętalu - powrót do tradycjiŁosiara w Sętalu - powrót do tradycji